Мікрокредити VS Ломбард: розбираємо підводне каміння
Питання вирішення скрутної фінансової ситуації кожен вважає за краще вирішувати по-своєму. Хтось звертається до родичів або друзів, хтось шукає додаткові джерела заробітку з оплатою "за фактом", а хтось вважає за краще використовувати послуги кредитування.
Сучасний ринок позик та кредитів в Україні представлений досить широко та різноманітно. Сьогодні отримати гроші можна у банку, мікрофінансовій організації та навіть ломбарді. І якщо для великих фінансових компаній необхідно зібрати пакет документів і дочекатися схвалення споживчого кредиту, то у випадку із ломбардом та МФО справа набагато простіше. Докладніше про умови оформлення позики у цих структурах далі в статті.
МФО та ломбард: принцип роботи та доступні відсоткові ставки
Ломбард являє собою компанію, у яку можна взяти гроші під заставу майна. Це можуть бути ювелірні прикраси, побутова техніка, антикваріат, автомобіль, а також шкіряні та хутряні вироби. Щоб отримати позику, клієнт вирушає до найближчого ломбарду, залишає у майно в обмін на гроші. При цьому підписується договір, згідно із яким при поверненні фінансових коштів у строк клієнт може отримати заставу назад. Якщо ж зобов'язання не виконано, то майно залишається у ломбарді назавжди. Такий варіант роботи дозволяє організаціям однозначно залишатися у плюсі.
Діяльність мікрофінансових організацій влаштована дещо інакше. Клієнту, який потребує грошей достатньо звернутися у відділення компанії або оформити договір позики прямо на сайті. А знайти найвигідніші умови можна на сервісі Grivni.
Для оформлення мікрокредиту знадобиться паспорт, ІПП. Також позичальнику необхідно погодитись із договором про обробку персональних даних. Далі оформляється договір, відповідно до якого і відбуватиметься повернення коштів до МФО.
Варто зазначити, що перед підписанням документів уважно ознайомтеся з умовами кредитування. Справа у тому, що інформація про позики, представлена на сайті або рекламних банерах, може відрізнятися із тим, що прописано у договорі.
Де менші відсотки використання коштів?
Здаючи річ у ломбард, клієнту пропонується підписати договір. Якщо викуп застави виробляється точно у зазначені терміни, його вартість не змінюється. Якщо ж період виплати прострочений, то можливе нарахування додаткових відсотків або неповернення закладеної речі. Вона залишається у ломбарді рахунок отриманих коштів.
У випадку із МФО історія приблизно така сама. У разі прострочення платежу до загальної суми заборгованості додаються комісійні збори і навіть штрафи. Проте, як показує практика, процентна ставка у ломбарді нижча.
Основні відмінності МФО та ломбардів
Як ми вже писалося вище, обидві категорії фінансових компаній надають позики клієнтам, проте працюють абсолютно по-різному. Це стосується практично всіх аспектів. Тому далі порівняємо МФО та ломбарди за низкою параметрів:
Надійність
Перш ніж звертатися за отриманням кредиту, необхідно вивчити наявність ліцензії та реєстрацію компанії у державному реєстрі. Якщо ви звертаєтеся до офіційної компанії, то можна не турбуватися про її надійність.
Швидкість оформлення
У даному випадку лідирує все ж таки МФО, так як є можливість отримати мікропозику на банківську картку. Враховуючи час на подання заявки та схвалення із боку організації, то на отримання коштів знадобиться від 15 хвилин до години. При цьому клієнт може самостійно обрати суму кредиту і період, протягом якого буде здійснено повернення.
Щоб отримати позику у ломбарді знадобиться дістатися до офісу, вибрати дату (з огляду на графік роботи компанії), чекати на оформлення. Здебільшого це додаткові тимчасові витрати.
Простота
І за цим критерієм МФО також перевершує конкурентів. Для отримання коштів достатньо заповнити просту анкету та чекати на підтвердження.
У випадку із ломбардом необхідно визначитися із заставою, пройти процедуру оцінки, підписати договір і лише після цього отримати гроші.
Умови
Оформивши мікропозику, ви можете отримати відносно невелику суму позики на короткий термін. Зазвичай це не більше 30 днів. У разі потреби договір можна продовжити, із додатковою оплатою та переглядом процентної ставки.
Отримання позики у ломбарді має схожі умови, проте мінімальний період повернення становить 60 днів. Також можлива пролонгація строку позики до одного року. Але за такого розвитку подій необхідно бути готовим до того, що вартість викупу застави буде збільшено.
Вартість
Процентна ставка у ломбарді набагато нижча, ніж у мікрофінансовій організації, якщо говорити про річну ставку. При цьому максимальна заборгованість у ломбарді не може перевищити вартості заставного майна. У випадку МФО такий варіант можливий, якщо позичальник порушив умови договору і не виплачує борг протягом тривалого часу.
Що вибираємо?
Вибір на користь ломбарду або МФО залежить від конкретної ситуації. Наприклад, якщо у вас є дорогі речі, якими ви не так часто користуєтеся, можна звернутися у ломбард і швидко отримати гроші. Але при цьому варто бути готовим до того, що запропонована сума позики буде дещо нижчою за реальну вартість застави (не важливо, це гаджети, ювелірна техніка або щось інше).
Також у ломбарді обов'язково особиста присутність, у той час як мікрокредити можна оформити онлайн із дому. Це дуже економить час, особливо якщо філії обраної компанії немає у вашому місті.
Якщо позику не повернути у ломбард, то жодних проблем у позичальника не виникне. Заставне майно просто буде продано із метою повернення коштів. Однак у випадку із МФО ситуація дещо інакше. Прострочення та відсутність виплат можуть призвести до дзвінків із боку колекторів, а потім і взагалі до судових розглядів.
Підбиваючи підсумки, слід зазначити, що вибирати варіант отримання позики слід, виходячи зі свого становища. Ми рекомендуємо зупинитися на МФО. На сервісі Grivni ви зможете знайти відповідні умови кредитування та оформити позику за пару хвилин.