Топ міфів про мікрокредитування
Одним із найбільш популярних напрямків на сучасному фінансовому ринку є мікрокредитування. Однак, разом із затребуваністю зростає і рівень міфів, із якими може зіткнутися рядовий клієнт, який бажає оформити позику. Незважаючи на те, що величезна кількість фінансових організацій працює максимально прозоро, пропонуючи оптимальні умови кредитування; все ще існують компанії, що практикують темні схеми і приховані платежі із метою нажитися на неуважності позичальників. У результаті цього нечесна робота двох-трьох фірм знищує репутацію надійних і порядних МФО. Далі у статті розберемо найпоширеніші міфи і домисли у роботі мікрофінансових організацій і з'ясуємо, чи можна довіряти данному типу кредитування.
Все МФО — нелегали
Першим за популярністю домислом є твердження, що абсолютно всі компанії, які здійснюють швидке кредитування, працюють нелегально і тільки із метою обдурити якомога більше клієнтів. Але, при поверхневому моніторингу діяльності буквально двох-трьох компаній стає зрозуміло, що функціонування даного типу фінансових організацій здійснюється відповідно до норм чинного законодавства.
Згідно із поточними вимогами, кожна МФО повинна надавати чесну інформацію про повний обсяг кредитування, включаючи відомості про процентні ставки, суми переплат і комісіях, які стягуються додатково (якщо такі присутні). Варто зазначити, що на сайті перевірених компаній ви завжди зможете знайти форму, призначену для попереднього підрахунку підсумкової суми погашення мікропозик на певний термін. Крім того, менеджери компаній у будь-який час зможуть проконсультувати щодо умов кредитування, відповівши на всі питання, що цікавлять.
Мікропозика — це завжди величезні відсотки
Приблизно 75% потенційних клієнтів МФО переконані, що навіть невеликий кредит буде супроводжуватися звірячими відсотками, а фінальна сума виплат істотно перевершить розмір самого кредиту. Однак, якщо розібратися, то у реальності все набагато простіше і бюджетніше. При вивченні умов швидкого фінансування, слід брати до уваги, що процентна ставка позик на короткий термін (до 15 днів) розраховується по днях, і у середньому становить 1-2% щодня. У кінцевому підсумку, сума повернення дійсно виходить досить значною, але якщо гроші потрібні терміново, то цілком виправданою.
Якщо у процесі повернення коштів був прострочений термін платежу, то клієнтові доведеться сплатити штраф, що становить 10-30% від початкової суми позики.
Щоб запобігти переплату від високих відсотків і штрафів перед тим, як оформити позику, слід тверезо оцінити фінансовий стан і зрозуміти, чи є можливість подальших виплат.
Мікрокредит — це виключно невелика сума
Досить часто люди думають, що приставка мікро- означає, що доступна сума позики — це пара тисяч до зарплати. Так, за цією системою дійсно працюють багато компаній на ринку, проте у крупних МФО є реальна можливість оформити кредит на солідну суму, із терміном виплати понад рік. Це можуть бути позики на розвиток бізнесу, навчання, купівлі нерухомості або нового автомобіля.
Також в окремих організаціях активно практикуються програми кредитування клієнтів, що бажають зробити велику покупку (побутова техніка, припустимо), зробити ремонт або ж відправитися на відпочинок.
Але, при цьому, більш затребуваними все ж є дрібні позики готівкою або на картку.
Кредитування у МФО не можна назвати вигідним
Помилка про невигідність кредитування у мікрофінансових організаціях — це справжній апогей нашого часу. Але, багато хто не замислюються, що для отримання хоча б мінімального позики у банку доведеться зібрати величезну купу паперів, відстояти кілька черг, і після всього цього ще і довести, що гроші дійсно потрібні на конкретну мету. У той час як у МФО для отримання грошей необхідно зробити пару кліків на сайті і надати паспортні дані, що у моменти, коли терміново потрібні гроші у рази оперативніше і з оптимальними умовами виплат.
У розвинених країнах, де ринок мікрокредитування більш розвинений, ніж в Україні, клієнти ставляться до позик більш лояльно і не бояться переплатити кілька відсотків від суми за вигідну покупку або можливість відпочити.
Послуги МФО тільки для неблагонадійних
Думка про те, що послугами мікрофінансових організацій користуються виключно люди низького соціального статусу — знову-таки омана. Як показують статистичні дослідження, клієнти МФО — переважно люди із середнім достатком, які можуть грамотно розпланувати бюджет і розрахувати, що цей позику не зажене їх в боргову яму
.
Позику не потрібно віддавати
Цей міф з'явився приблизно в один час із "страшилками" про колекторів із 90-х, які силою вибивають борги і відбирають у людей квартири. Причому, один іншому суперечить. Однак, дійсно існує велика група людей, які впевнені, що без підписання паперового договору повертати гроші не потрібно. Особливо дико це звучить, якщо мікрокредит був отриманий на картку.
Так, у сучасній системі дійсно відсутня система оформлення документів вручну. Але перш ніж укладати угоду користувач завжди може ознайомитися з умовами позики за допомогою електронного договору. У даному випадку це використовуваний повсюдно договір оферти, що представляє собою угоду між двома сторонами на певних умовах.
Кредит у МФО може отримати будь-який
Думка про те, що гроші може отримати будь-який, незалежно від соціального статусу і рівня заробітку, також вельми поширене. Але у реальності кредитна організація перевіряє потенційного клієнта відповідно до внутрішніх стандартів компанії. При цьому за ефективністю використовуються методи не поступаються банківським, а в окремих випадках навіть перевершують їх.
У процесі обробки заявки на отримання коштів менеджер обов'язково поцікавиться фінансовим становищем клієнта, наявністю постійної роботи і ознайомиться із кредитною історією. Це дозволяє оперативно виявити благонадійність клієнта і прийняти рішення. Варто відзначити, що процентна ставка і доступна сума кредиту також буде залежати від отриманих відомостей.
Підводячи підсумки, можна відзначити, що перераховані вище твердження і величезна кількість їх варіацій є нічим іншим, як масштабним помилкою. Вони виникають внаслідок того, що клієнти схильні вірити чуткам, неуважно читати умови отримання позик або ж невчасно погашати борги.
Насправді ж ринок МФО в Україні порівняно молодий і знаходиться в стадії активного розвитку. Компанії поступово розширюють комплекс послуг, формуючи пакетні пропозиції відповідно до клієнтськими запитами, намагаються сформувати комфортні умови для виплат і в цілому знайти рішення кожного звернення. Тому, перш ніж відмовлятися від можливості отримати позику через "страшилок" про звірячі відсотках і боргах, постарайтеся більш детально вивчити програми кредитування і умови укладення угод про позики в цілому.